স্বাস্থ্যকৰ আৰু উজ্বল ছাল আপুনিও বিচাৰিছে নেকি? আপোনাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা, শৰীৰ কৰি ৰাখিব সতেজ

0
72

গৰমৰ দিনত খাওক ঘৰুৱাভাৱে তৈয়াৰী এইসমূহ শীতল পানীয়, বৃদ্ধি কৰিব আপোনাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা, শৰীৰ কৰি ৰাখিব সতেজ

ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী কৰিবলৈ কিছুমান স্বাস্থ্যকৰ খাদ্য গ্ৰহণ কৰাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ।

কোৰোণা ভাইৰাছে (Coronavirus) বিগত বহু সময় ধৰি মানুহক আতংকিত কৰি ৰাখিছে। কোৰোণাৰ বিভীষিকাৰ পৰা ৰক্ষা পৰিবলৈ সকলো লোক ঘৰতে আৱদ্ধ হৈ আছে। বাহিৰলৈ যোৱাৰ সময়ত ট্ৰিপল লেয়াৰ মাস্ক (Mask) পিন্ধিব লগীয়া হোৱাৰ লগতে সঘনাই হাত চাবোন বা হেণ্ডৱাশ্বেৰে পৰিষ্কাৰ কৰি চেনিটাইজাৰ ব্যৱহাৰ কৰিছে সকলোৱে।

এই মাৰাত্মক ভাইৰাছৰ পৰা ৰক্ষা পাবলৈ মানুহে সতৰ্কতা অৱলম্বন কৰাৰ লগতে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধিতো গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছে। উল্লেখ কৰিব লাগিব যে, ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী কৰিবলৈ কিছুমান স্বাস্থ্যকৰ খাদ্য গ্ৰহণ কৰাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। একে সময়তে, শৰীৰত ভিটামিন চি থকাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। মানুহে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰিবলৈ ঔষধি ৰস পান কৰি আছে। এই ৰস খোৱাটো স্বাস্থ্যৰ বাবে ভাল কিন্তু গ্ৰীষ্মকালত ইয়াৰ অত্যাধিক সেৱনে শৰীৰৰ ক্ষতিও কৰিব পাৰে।

দৰাচলতে, ঔষধি ৰস তৈয়াৰ কৰিবলৈ ব্যৱহৃত খাদ্যবস্তুবোৰ যথেষ্ট গৰম। যিয়ে শৰীৰটো ঠাণ্ডা কৰাৰ সলনি গৰম কৰাতহে গুৰুত্ব দিয়ে। এই ক্ষেত্ৰত, গ্ৰীষ্মকালত আপুনি ঔষধি ৰস উতলাই খোৱাৰ সলনি কিছুমান গ্ৰীষ্মকালীন পানীয় গ্ৰহণ কৰিব পাৰে। এই গ্ৰীষ্মকালীন পানীয়বোৰে কেৱল গ্ৰীষ্মকালত শৰীৰক শীতল কৰি ৰখাই নহয় আপোনাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাও বৃদ্ধি কৰে।

গ্ৰীষ্মকালীন পানীয় সম্বন্ধে জানি লও আহক—-

পদিনাৰ লাচ্চি –

পদিনা এণ্টিঅক্সিডেণ্ট, খনিজ আৰু ভিটামিন এ, চি আৰু ইৰে সমৃদ্ধ। এই সকলোবোৰ উপাদান ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধিত সহায়ক। গ্ৰীষ্মকালত পদিনা সেৱনে শৰীৰ শীতল ৰাখে আৰু পেটৰ সমস্যাৰ পৰাও সকাহ দিয়ে। লগতে দৈত প্ৰি-বায়োটিক্স থাকে যি শৰীৰৰ বাবে অতি উপকাৰী। মিক্সাৰত দৈ আৰু সতেজ পদিনা যোগ দিয়ক যাতে পদিনা লাচ্চি তৈয়াৰ কৰিব পাৰি। লগতে অলপ পৰিমাণৰ চেনী যোগ দিয়ক আৰু গুৰি কৰক। এতিয়া কিছুমান বৰফৰ টুকুৰা যোগ দিয়ক আৰু খুন্দা জিৰা মিহলাই খাওক। পদিনাৰ লাচ্চিয়ে পেটৰ সমস্যা আঁতৰ কৰাৰ লগতে বিভিন্ন ধৰণৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰিব পাৰে।

নাৰিকল পানী –

কম কেলৰিৰে ভৰ্তি নাৰিকলৰ পানীয়ে শৰীৰক বহুতো পুষ্টি প্ৰদান কৰে। নাৰিকলৰ পানীয়ে পাচন তন্ত্ৰ স্বাস্থ্যৱান কৰি ৰাখে। ই ওজন নিয়ন্ত্ৰণত সহায়ক। নাৰিকল পানীত পটাছিয়াম, ভিটামিন চি আৰু মেগনেছিয়াম থাকে। ভিটামিন চিয়ে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী কৰে আৰু শৰীৰক বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ ৰোগৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰে।

তৰমুজ আৰু শুকান ফলৰ ৰস –

গ্ৰীষ্মকালত তৰমুজ খোৱাটোৱে শৰীৰত পানীৰ অভাৱ পূৰণ কৰে। ই শৰীৰটো শীতল কৰি ৰাখে।  ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী কৰিবলৈ তৰমুজ আৰু শুকান ফলৰ ৰসো খাব পাৰি। ইয়াক তৈয়াৰ কৰিবলৈ তৰমুজৰ ৰস, বাদাম, খেজুৰ, পিস্তা, কাজু বাদাম আৰু সতেজ পদিনাৰ প্ৰয়োজন। ইয়াৰ লগত নেমুৰ ৰস, ক’লা নিমখ আৰু চেনীও মিহলাব পাৰি। সেই সকলোবোৰ ৫ মিনিটৰ বাবে মিহলি কৰক। এতিয়া ইয়াত বৰফৰ টুকুৰা যোগ দিয়ক আৰু পান কৰক।

বেলৰ চৰৱত –

বেলত অধিক পৰিমাণৰ ফাইবাৰ আৰু ভিটামিন চি থাকে যিয়ে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে। একে সময়তে, ই পাচন তন্ত্ৰও উন্নত কৰে। গ্ৰীষ্মকালত গৰমৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ বেলৰ চৰৱত খোৱা হয়। ই পেটৰ সমস্যাৰ পৰা সকাহ দিয়ে আৰু শৰীৰটো শীতল ৰাখে।

আমৰ চাটনি –

কেঁচা আমে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী কৰাৰ লগতে শৰীৰ শীতল ৰখাত সহায় কৰে। আমৰ চাটনি তৈয়াৰ কৰিবলৈ আপোনাক কেঁচা আম, জিৰা গুৰি, ক’লা নিমখ আৰু গুড়ৰ প্ৰয়োজন। ইয়াত ঠাণ্ডা পানী যোগ দিয়ক আৰু ইয়াক উপভোগ কৰক।

মানুহে সাধাৰণতে বিশ্বাস কৰে যে ছাল স্বাস্থ্যৱান কৰাৰ একমাত্ৰ উপায় হৈছে নন-ভেজ, কিন্তু এয়া নহয় । বহু উদ্ভিদজাতীয় খাদ্য আছে, যিয়ে আপোনাক ছালৰ সমস্যাৰ পৰা আঁতৰাই ৰখাৰ লগতে ইয়াক উজ্বল কৰি ৰখাত সহায় কৰে।

যদি আপুনি আপোনাৰ ছালৰ বিশেষ যত্ন লয় আৰু যিমান সম্ভৱ ইয়াৰ বাবে ডায়েট প্লান কৰে, তেন্তে আপুনি হয়তো নিশ্চয় শুনিছে যে মাছ আৰু মুৰ্গী হৈছে আমাৰ স্বাস্থ্যৱান ছালৰ বাবে অতি প্ৰয়োজনীয় খাদ্য। এইবোৰে কেৱল ছালৰ কোষবোৰ নমনীয় কৰাই নহয়, স্বাস্থ্যকৰ চৰ্বিৰ বাবে ছালখন উজ্বল কৰাটো সহায় কৰে । গতিকে আজি আপোনাক জনাও যে এই গুণাগুণবোৰ কেৱল নন-ভেজ খাদ্যতেই নাথাকে। বহু উদ্ভিদজাতীয় খাদ্য আছে, যিয়ে আপোনাক ছালৰ সমস্যাৰ পৰা আঁতৰাই ৰখাৰ লগতে ইয়াক উজ্বল কৰি ৰখাত সহায় কৰে।

গতিকে কোনবোৰ উদ্ভিদৰ খাদ্যই আপোনাৰ ছাল স্বাস্থ্যৱান আৰু ধুনীয়া কৰিব পাৰে জানি লওক সকলো –

সূৰ্যমুখী ফুলৰ বীজ –

সূৰ্যমুখী বীজক এণ্টিঅক্সিডেণ্টৰ শক্তিক্ষেত্ৰ বুলি গণ্য কৰা হয়। ইয়াত যথেষ্ট পৰিমাণে ভিটামিন ই থাকে, যিয়ে ছালত তেজৰ প্ৰবাহ স্বাস্থ্যকৰ ৰাখে আৰু বয়স হ্ৰাস কৰে।

কমলা

কমলা ভিটামিন চি সমৃদ্ধ । যি ছালখন কোমল আৰু সতেজ ৰখাত সহায় কৰে। কমলাৰ এণ্টিঅক্সিডেণ্ট গুণাগুণো আছে যিয়ে ছালক অতিবেঙুনীয়া ৰশ্মিৰ পৰা সুৰক্ষা দিয়ে আৰু ছালৰ সমস্যা মুক্ত ৰাখে।

বিলাহী –

বিলাহীত বিটা-কেৰোটিন আৰু লাইকোপেন উপাদান থাকে, যিয়ে ছালক ভিন্ন ক্ষতিৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰাত সহায় কৰে। ই ছাল উজ্বল কৰাৰ লগতে মসৃণ কৰাত সহায় কৰে। বিলাহীৰ এণ্টি-এজিং গুণাগুণ থাকে আৰু ছালক সূৰ্যৰ ক্ষতিকাৰক অতি বেঙুনীয়া ৰশ্মিৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰে। বিলাহীয়ে চানবাৰ্ণৰ দৰে সমস্যাৰ পৰা দূৰৈত ৰাখে আৰু ইয়াত থকা ফাইটোকেমিকেলবোৰে ছালত থকা মৃত চেলবোৰো আঁতৰ কৰে।

ব্ৰকলি –

ব্ৰকলি শৰীৰক ডিটক্স কৰাত সহায়ক। ইয়াৰ গ্ৰহণে নখ-ব্রণৰ সমস্যা, ফাইন লাইন আদি আঁতৰাই ৰাখে।

ওটচ –

ওটচত থকা এণ্টিঅক্সিডেণ্ট আৰু এণ্টি-ইনফ্লেমেটৰী গুণাগুণে ছাল পুনৰ সুন্দৰ আৰু ধুনীয়া কৰাত সহায় কৰে আৰু ছালৰ মৃত কোষবোৰ আঁতৰাই ছালখন উজ্বল কৰি তোলে।

আভাকাডো –

আভাকাডোত থকা স্বাস্থ্যকৰ চৰ্বিয়ে ছালখন উজ্বল আৰু কোমল কৰি ৰাখে। ইয়াত থকা ভিটামিন ই-য়ে ছালক সূৰ্যৰ ক্ষতিৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। ইয়াত থকা অত্যাৱশ্যকীয় ফেটি এচিডে বয়স বৃদ্ধিৰ সমস্যাটোও সমাধান কৰে।

আখৰোট –

আখৰোটত এণ্টি-ইনফ্লেমেটৰী, এণ্টিঅক্সিডেণ্ট, অমেগা-3 ফেটি এচিড, জিং আৰু প্ৰ’টিনৰ দৰে পুষ্টি থাকে । যিয়ে ছাল স্বাস্থ্যৱান কৰে আৰু বহুতো সমস্যাৰ পৰা সকাহ দিয়ে।

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here